Piwi odrůdy získávají na popularitě

V tradičním světě vinohradnictví se objevují nové trendové směry, které mění způsob, jakým se pěstuje a produkuje réva vinná. Jedním z takových inovativních přístupů je zavádění PIWI odrůd, které nabízejí odpověď na tradiční výzvy spojené s houbovými chorobami a ochranou rostlin.

PIWI odrůdy, zkratka pro "pilzwiderstandsfähig" (německy odolný proti houbám), jsou produktem křížení různých druhů révy s cílem vytvořit odrůdy odolné vůči chorobám. Tyto odrůdy, mezi nimiž najdeme například Hibernal, Malverina, Solaris, a Souvignier gris, Savilon, Johanniter, Cabernet blanc, Reosler, přinášejí novou naději v boji proti plísním a dalším chorobám, které tradičně ohrožují úrodu révy vinné.

"Na révu je potřeba jen  minimum postřiků, díky tomu má keř krásné hrozny, které netrpí plísněmi. Můžeme je sklízet později, až v říjnu. Paráda," popisuje Štěpán Maňák st.

V zámeckém vinařství Doudleby nad Orlicí proběhlo 13. 4. 2024 historicky první soutěžní přehlídka PIWI Award 2024. Tato nová soutěž má za cíl propagaci, edukaci a podporu PIWI odrůd.

Soutěž PIWI Award 2024 pořádá Vinařství Zámek Doudleby nad Orlicí, ve spolupráci se Svazem vinařů ČR, Cechem českých vinařů a za podpory kolegů z české sekce asociace PIWI International.

A jak jsme na soutěži uspěli?

Získali jsme absolutního šampiona do 12 g/l zbytkového cukru - Malverina 2022.

Vinařství Štěpán Maňák se také pyšní oceněním nejlepší kolekcí vín, což jen potvrzuje rostoucí důležitost a popularitu PIWI odrůd v současném světě vinohradnictví. 

Tyto inovativní odrůdy nejenže nabízejí odpověď na ekologické výzvy spojené s ochranou rostlin, ale také otevírají cestu k novým možnostem ve světě vína. S jejich rostoucí popularitou můžeme očekávat další rozvoj a inovace v tomto dynamickém odvětví.

 


Aktualita
Nahoru