První ročník slavnostního otevření Svatomartinských

Tradice oslav spojených s uvedením Svatomartinského vína na trh sahá až do doby císaře Josefa II., kdy bylo zvykem připíjet si na den svatého Martina poprvé novým vínem. 

Letos poprvé jsme ve vinařství uspořádali slavnostní otevření těchto mladých vín ve spolupráci se Statkem Žádovice.

První přípitek se vzorky mladých vín jsme udělali všichni společně i s majiteli vinařství a připili si na zdraví!

Možnost posedět jste měli jak venku ve vyhřívaném stanu, nebo přímo v showroomu vinařství. Jídlo nám došlo dříve, než jsme očekávali, ale operativně jsme svatomartisnké posvícení nahradili čerstvými staeky. “Dokonce i všechny paštiky se vyjedly do jedné,” hodnotí občerstvení Pavlína Kopecká, která měla celé občerstvení pod palcem. 

Celkově první ročník akce hodnotíme velice kladně a máme podněty do příštích let. 

 

Jak to vlastně se Svatomartinským vínem je?

“Do poslední chvíle jsme vlastně nevěděli, jestli nám Svatomartinská vína vyjdou,” komentuje situaci Marie Maňákové. “Hodnocení vzorků provádí nezávislá komise a pravidla jsou přísná.”

Je to svým způsobem řehole. Ale ač je kolem Svatomartinských vín spoustu práce od zpracování, odhadování, individuální komunikace či distribuce, výsledek za to stojí. 

Letos jsme tak v nabídce měli tyto tři odrůdy: Veltlínské červené rané,  Müller Thurgau, Svatovavřinecké rosé. “Ještě musím vyzdvihnout, že u roséčka se nám podařila tak krásná růžová barva,” dodává Marie.
Aktualita
Nahoru